Czy „eko” skóra jest eko?
Czy „eko” skóra jest eko?
W obecnych czasach trwa prześciganie się na takie wykorzystywanie materiałów w produkcji wielu rzeczy aby były jak najbardziej przyjazne naturze. Począwszy od eko-paliw, przez eko-torby skończywszy na eko-skórach. Oczywiście sam zamiar jest jak najbardziej słuszny i należy wspierać takie działania. Problem pojawia się, kiedy moda na bycie „eko”, „bio” itp. tworzy przerost formy nad treścią i symbole, które mają wyrażać wsparcie dla natury zostają nadużywane.
Zanim przyjrzymy się skórze, która nazywana jest ekologiczną pochylmy się nad jej pierwotną formą – skórą naturalną. Jest ona oczywiście tworem w całości stworzonym przez naturę. Tworząc nasze produkty dostępne na twojagalanteria.pl czerpiemy z takich źródeł skóry, dla których trudno jest znaleźć inne sensowne zastosowanie. Korzystamy z „efektów ubocznych” hodowli bydła. Istnieje wiele rodzajów skóry naturalnej, jednak na potrzeby tego artykułu przyjmij tylko tyle, że każda odmiana jest skórą odzwierzęcą i jak najbardziej współgra z naturą.
Skóra ekologiczna (w języku angielskim najczęściej spotkasz ją pod nazwą PU leather, polyurethane leather) to tworzywo, które co do zasady powinno imitować skórę naturalną i prawie się to udaje ale jak wiemy „prawie” robi różnicę. Jeśli coś w swojej nazwie zawiera „poliuretan” to możesz wywnioskować wiele ale na pewno nie to, że jest to rzecz naturalna. Skóra ekologiczna najczęściej powstaje poprzez zmieszanie resztek skór zwierzęcych, które pozostały w spadzie po właściwej produkcji ze sztucznym tworzywem.
Jedna z głównych definicji „eko” skóry brzmi: materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę zwierzęcą.
Galanteria, która wyprodukowana jest ze skóry ekologicznej jest często tańsza od tej stworzonej ze skóry naturalnej. Syntetyczne dodatki sprawiają, że niestety albo nie jest w cale biodegradowalna albo tylko po części. Co więcej, taki produkt nie „oddycha”, jest znacznie mniej wytrzymały oraz nie posiada innych walorów, które stanowią ogromną wartość dodaną dla galanterii skórzanej (tej prawdziwej).
Obecna technologia daje możliwości stworzenia takiego produktu z „eko” skóry, że przeciętna osoba będzie miała trudności, żeby odróżnić go od wersji wyprodukowanej ze skóry naturalnej. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z pewnością zapach będzie zdecydowanie inny niż ten typowy dla produktów prawdziwie skórzanych. Można poczuć sztuczną, plastikową woń, którą wydaje taki produkt. Czasami będzie to zapach chemiczny. W każdym razie zapach produktu „eko” z całą pewnością nie będzie pasował do tego, który utożsamiasz ze skórą naturalną.
Ponadto czasami można zaobserwować nietypowe klejenia, łączenia skór, gdzie w naturalnej wersji byłoby to niemożliwe. Następną rzeczą, po której można poznać, że dany produkt nie był stworzony ze skóry naturalnej będzie jego trwałość. Oczywiście stanie się to po fakcie ale da pewność. Skóra naturalna jest w stanie przetrwać długie, długie lata, kiedy jego syntetyczne „podróbki” potrafią się rozpaść po jednym sezonie.
Jakie jest Twoje doświadczanie z produktami „eko”? Podzielasz nasze zdanie, że skóra naturalna nie ma sobie równych?
Podziel się w komentarzu 🙂