Dlaczego rozmiar ma znaczenie, czyli o wielkościach banknotów

Dlaczego rozmiar ma znaczenie, czyli o wielkościach banknotów

Przyglądając się uważnie poszczególnym banknotom z różnych zakątków świata dostrzec można, że ich rozmiar różni się od siebie. Nierzadko te wielkości są znacznie rozbieżne. Oczywiście wynika to z faktu, że każdy kraj, który posiada swoją własną walutę nieco inaczej drukuje pieniądze ale jak to praktycznie wpływa na przeciętnego „kowalskiego”?

Zanim napiszemy o tym co różni banknoty świata postaramy się wskazać rzeczy wspólne, bez których waluta nie byłaby w stanie przyjąć obecnej formy. Przede wszystkim, co kluczowe jest również w trakcie projektowania i tworzenia naszych portfeli, banknoty powinny być takich rozmiarów, aby owe portfele mogły je pomieścić. Sprawa jasna, lecz ważną do zaznaczenia kwestią jest, że portfel stworzony pod walutę polską inaczej będzie się sprawował, kiedy wewnątrz znajdować się będą dolary amerykańskie czy japońskie jeny. Przede wszystkim dotyczy to tematu bezpieczeństwa. Uwzględniając na etapie projektowania rozmiar przedmiotów, które będą umieszczane przez przyszłego właściciela portfela jest sprawą nadrzędną. W dużej mierze od tego zależy jak solidnie będą się w nim utrzymywały i czy nie wypadną w trakcie normalnego użytkowania.

Drugą cechą powszechną dla waluty papierowej na całym świecie jest jej użyteczność. Powinna być na tyle zgrabna, aby mogła być wykorzystana w różnorakich automatach, parkomatach czy bankomatach. Pomimo, iż procesy płatności bezgotówkowej rozwijają się niesłychanie szybko, to ciągle ten aspekt musi być rozważany.

Rozmiar banknotów jest zasadniczy dla osób niedowidzących. Gdyby papierowa waluta byłaby zbyt małych gabarytów sprawiłaby trudność w jej posługiwaniu się wielu osobom starszym lub z zwadami wzroku. Większości z nas ten problem nie dotyczy, jednak koniecznie musi być uwzględniany.

Jednocześnie banknoty powinny być na tyle duże, aby mogły zawrzeć wystarczającą ilość zabezpieczeń, których zadaniem jest zapobieganie fałszowania. Im mniejszy rozmiar, tym trudniej byłoby ochronić pieniądz. Być może w dobie czasów współczesnych, posiłkując się nową technologią nie jest to niewykonalne lecz mając na uwadze chociażby opisane wcześniej zadania i funkcje nie byłoby to do końca praktyczne.

Jaka duża jest różnica w rozmiarach polskich banknotów a innych najbardziej popularnych na świecie?

Tak sytuacja wygląda porównując polską złotówkę z amerykańskimi dolarami oraz frankami szwajcarskimi:

10 PLN

Wymiary: 120 × 60 mm

10 USD

Wymiary: 156 × 66 mm

10 CHF

Wymiary: 126 x 74 mm oraz 123 x 70 mm

20 PLN

Wymiary: 126 × 63 mm

20 USD

Wymiary: 156 × 66 mm

20 CHF

Wymiary: 137 x 74 mm oraz 130 x 70 mm

50 PLN

Wymiary: 132 × 66 mm

50 USD

Wymiary: 156 × 66 mm

50 CHF

Wymiary: 148 x 74 mm oraz 132 x 70 mm

100 PLN

Wymiary: 138 × 69 mm

100 USD

Wymiary: 156 × 66 mm

100 CHF

Wymiary: 159 x 74 mm oraz 144 x 70 mm

Ponadto w Polsce występuje waluta 200 zł oraz 500 zł, a w Szwajcarii 200 oraz 1000 franków.

Jak możesz drogi czytelniku łatwo zauważyć Polski banknot z każdym kolejnym wyższym nominałem zwiększa swoją szerokość o 6 mm oraz wysokość o 3 mm. Dolary amerykańskie posiadają w większości jeden, wspólny rozmiar. W większości, ponieważ starsze banknoty, które stale są w obiegu posiadają nieco inne wymiary. Franki szwajcarskie są jedyne na świecie, które czyta się w pionie, a analizując ich rozmiar można zauważyć, że szerokość jest niezmienna (74 mm dla starszych wersji oraz 70 mm dla nowszych), a zmiany w wysokości nie charakteryzują się specjalną zależnością.

W każdym razie fakt zmienności rozmiarów różnych walut na świecie powinien wymuszać również produkcję takich portfeli, które będą spełniały przede wszystkim funkcję ochronną dla banknotów z danego państwa. Powinien, gdyż wielu producentów tworzy „uniwersalną” galanterię, która naszym zdaniem może prezentować się dobrze lecz nie zagwarantuje, że w momencie otwierania portfela nic z niego nie wypadnie.

Ten artykuł napisaliśmy przede wszystkim traktując te fakty jako ciekawostki. Mamy nadzieję, że się podobał.

Daj znać w komentarzu na co najbardziej zwracasz uwagę kupując portfel 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *