Jak możesz skutecznie dbać o skórzaną galanterię? Cz. I

Jak możesz skutecznie dbać o skórzaną galanterię? Cz. I Kiedy mamy w posiadaniu luksusowy przedmiot oczywiste jest to, że chcemy o niego dbać tak, by mógł nam służyć jak najdłużej. Z kolei niezbyt wielka jest świadomość ludzi dotycząca tego, że o skórzaną galanterię należy odpowiednio dbać. Nie wspominając o wiedzy jak i jakimi metodami to poprawnie zrobić. Nawet na najlepiej wykonany portfel z najlepszej jakości skóry kiedyś przyjdzie moment, w którym skóra powie „dość”. Warto dołożyć nieco starań aby chwila ta nastąpiła jak najpóźniej. Pomimo (nomen omen) naturalnej trwałości skóry naturalnej istnieje parę rozwiązań, które skutecznie przedłużą żywot skórzanego produktu.

Pierwszą podstawową rzeczą, która będzie absolutnie kluczowa w celu utrzymania portfela w dobrej kondycji to dbanie o jego wnętrze. Przesadne wypełnianie portfela po krańce jego możliwości jest pierwszym działaniem, które skraca jego trwałość. Sugerujemy, aby co pewien czas sporządzać inwentaryzację portfela pozbywając się niepotrzebnych kart, rachunków i innych dokumentów.

Kolejną fundamentalnym czynnikiem, który wpływa destrukcyjnie na wytrzymałość portfela jest siadanie na nim. Jest to niestety widok bardzo częsty, kiedy zwłaszcza panowie nosząc dokumenty w tylnej kieszeni spodni siadają na nim jakby był wykonany z gąbki. Co warte uwagi gnieciony w ten sposób portfel odgrywa się na jego właścicielu powodując w perspektywie czasu dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa. I nie są to słowa bez pokrycia! Siedzenie ze zrotowaną miednicą (jedna strona wyżej) powoduje kompensację w mięśniach oraz nerwach co może po czasie objawiać się bólami w lędźwiach. Nie siadaj na portfelu, ponieważ zrobisz krzywdę jemu, powodując zniszczenia w jego fakturze ale i przede wszystkim sobie!

Gdy Twój portfel zmoknie osuszaj go miękkim ręcznikiem. Unikaj suszarek, kaloryferów czy innych sprzętów emitujących ciepło. Kiedy ręcznik zbierze wilgoć, pozostaw portfel w zamknięciu na świeżym powietrzu dla całkowitego wysuszenia. To ważne, by był on zamknięty, gdyż pozostawienie go w pozycji otwartej może doprowadzić do zmiany jego kształtu. Jest to trzecia porada, która naszym zdaniem jest warta podzielenia się.

Ostatnia rada w tej części artykułu dotyczy systematycznego powierzchniowego czyszczenia portfela. Co jeden-dwa tygodnie przecieraj portfel wilgotną szmatką zwracając uwagę na miejsca szczególnie zabrudzone. Co pewien czas (raz-dwa razy do roku) portfel będzie wymagał zdecydowanie porządniejszej opieki. Będziesz musiał, drogi czytelniku skorzystać ze specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia skóry, jednak w zależności od preparatu warto stosować się do zaleceń producenta.

A Ty jak dbasz o swoją galanterię? Stosujesz jakieś specjalne metody? Podziel się w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *