Poradnik dla uważnych klientów
1. Sztuka projektowania
Podobnie jak odzież portfel, etui powinny być tak skonstruowane aby zapewnić bezproblemowe użytkowanie i elegancki wygląd. Pusty portfel nie powinien samoistnie otwierać się. Wewnętrzne pasma przegródek nie powinny się marszczyć i falować. Okolice zatrzasków wymagają wzmocnienia.
Sztuką jest uszycie z wielu niesymetrycznych elementów produktu finalnie estetycznego i uporządkowanego.
2. Walka z grubością
Przy modelowaniu należy uwzględnić nakładające się w portfelu warstwy skóry i podszewki. Bywa, że przekrój poprzeczny liczy kilkadziesiąt płatów skóry i podszewek. Podstawą cienkiego produktu jest szarfowanie (ścieranie miejscowe) krawędzi oraz różnicowanie grubości skóry w zależności od funkcji danego elementu.
3. Detale wykończenia
Wygodniej użytkuje się przedmiot z zaokrąglonymi narożnikami. Tą pożądaną cechę w galanterii skórzanej uzyskuje się poprzez bukowanie czyli marszczenie i przeszycie skóry w miejscach najbardziej wystających.
Kieszonki na karty kredytowe solidniej przechowują te „zawijane”, dobrze jeżeli w środku są jeszcze zszyte z podszewką. Kieszonki krojone dobrze jest przeszyć pod nacięciem. W walce z grubością producentów wspomaga liniowanie czyli sprasowanie krawędzi na całej długości. Powstały w ten sposób kontur podnosi dodatkowo walory estetyczne. Cięte krawędzie skóry powinny być pokryte emulsjami barwiącymi, a dodatki takie jak: zatrzaski, zamki czy zawieszki powinny być dedykowane do galanterii.
Inne zasady obowiązują w archaicznych technologiach wykonywania galanterii skórzanej (bywa też ładna) bez obrabiania ciętych krawędzi.
Portfele i etui nie powinny być poddawane naciskowi w kieszeni spodni podczas noszenia.